Jdi na obsah Jdi na menu
 


Interview s Masi Oka

21. 3. 2008
Masayori Oka se na rodil v roce 1974 v Japonsku, ale už od svých šesti let žije v Los Angeles. Vystudoval Brownovu univerzitu, se zaměřením na počítačovou technologii a matematiku. Později dostal práci ve studiu Gerorge Lucase Industrial Light and Magic. Jako počítačový grafik se podílel na vývoji speciálních efektů u filmů jako Dokonalá bouře, Terminátor 3, nebo trilogie Star Wars a Piráti z Karibiku. Jako herec se však dokázal naplno prosadit až u seriálu Heroes. Podle všeho ho objevila manželka režiséra Tim Kringa, která řekla, že děj potřebuje hrdinu, který by byl po objevení svých schopností skutečně šťastný. Hiro Nakamura v podání Masiho Oki se stal jedním z nejoblíbenějších hrdinů seriálu. Bez Hira Nakamury si Heroes nedokážeme ani představit.

Jak je to s dialogy v Japonštině? Překládáš si některé z nich ty sám?

Vlastně překládám úplně všechny. Pomáhá mi to pořádně se vžít do Hirova charakteru. Snažím se najít vhodná slova, aby to neznělo tak suše a aby Hiro působil jako velký sympaťák i díky tomu, jak se vyjadřuje.

Měl si někdy s překladem nějaké problémy?

Naštěstí zatím ne! Vlastně v původním pilotním dílu, mi Tim Kring napsal hlášku ,,bonsai!,, kterou jsem měl zakřičet ve scéně, kdy jsem poprvé zastavil čas! Já si ten scénář četl a říkal si, proč bych měl křičet název malého zakrslého stromu. Ale pak jsem si uvědomil, že Tim měl na mysli hlášku ,,Banzai!,, Ale tahle hláška už je v japonském jazyce docela zastaralá, tak jsem místo toho zakřičel mnohem modernější ,,Yataa!,, A výsledek znáte sami :-)

Určitě teď nemáš tolik času na programování a práci s počítačem. Chybí ti to?

Mám tu práci hrozně rád. Například když jsem pracoval na filmu Dokonalá bouře. Měl jsem jenom jednoho spolupracovníka a společně jsme vytvořili celý ten efekt rozbouřené vody. Strávili jsme nad tím hrozně času a o dva roky později byl způsob vytvoření toho efektu zastaralý. Ale myslím, že zrovna nedávno ho filmaři použili ve filmu Piráti z Karibiku.

Na kterou svoji práci nevzpomínáš moc rád?

Asi na tvorbu efektů ke katastrofickému filmu Drtivý dopad. Finální úpravy efektů jsme dělali dva dny před premiérou filmu. Seděli jsme u počítače a najednou se začali hýbat celé hory a města. Naštěstí jsme to narychlo upravili tak, aby nikdo nic nepoznal. Ve finále jsou to docela slušné efekty.

Pořád pracuješ s Georgem Lucasem?

Popravdě se teď stýkáme mnohem častěji na různých akcích a ceremoniích. Když jsem pro něj pracoval ve vývojářské firmě, tak vždycky jenom přišel a rozkázal: ,,Udělejte tohle a tamto …,,. Pak zazněla ústřední melodie Star Wars a my se dali do práce. Vždycky jsem si říkal, že by bylo lepší, kdyby si na sebe vzal kostým Dartha Vadera a radši někam odešel.

Vzal jsi si něco z Industrial Ligh and Magic, předtím než si odešel?

Než jsem odešel, tak jsem jim sebral několik propisek. Ale oficiálně jsem vlastně pořád jejich zaměstnanec. Mám plný přístup ke všem věcem. Občas jim ještě pomáhám s nějakými menšími efekty, takže si nemůžu dovolit odtamtud něco ukrást, ale až mě oficiálně propustí, tak si na památku možná něco odnesu.

Slyšel jsem, že jsi prý velkým fanouškem počítačových her?

Naprosto zbožňuji Final Fantasy a Madden. Dříve jsem hrál hodně sportovních simulátorů, ale nakonec jsem skončil u World of Warcraft. Před dvěma lety jsem to hrál skoro pořád. Zjistil jsem, že všechny mé schůzky a práci odsunuji na později, jenom abych mohl hrát WoW. Dokonce jsem ani nechodil ven s přáteli. U té hry jsem strávil hodně svého času.

Možná bude lepší, když se na chvíli budeme bavit třeba o holkách. Jaké je to pracovat s Hayden Panettiere?

Ona je naprosto vynikající. Hodně jsme se sblížili. Stejně jako já teď bydlí v New Yorku. Ale chci vás upozornit aby jste z toho nedělali nějaké předčasné závěry. Proboha vždyť je jí teprve osmnáct let. Narodila se v roce 1989, na ten rok si pamatuji, protože jsem v tu dobu chodil na střední. Někde jsem četl, že v žebříčku nejvíce sexy hereček zaujímá šesté místo. Copak jste nějaká perverzní banda, nebo co?

Ano jsme, ale my jsme ti hodní, žádní kriminálníci se špatnými úmysly!

Aha, a nejraději jen tak sedíte sami v autě, pozorujete obzor a děláte mrtvé brouky. Je mi to jasné.

Když tu mluvíme o autech, pořád máš svoji starou Hondu Civic z roku 2000?

Ano mám! Má najeto přes 200,000 Km a pořád jako nová. I když v poslední době uvažuji, že si pořídím nové auto. Moje stará Honda sice jezdí výborně, ale na první pohled je to už docela sešlé auto. Když s tím někde jedu a lidé mě poznají, tak volají: ,,Hej, Hiro proč se neteleportuješ do něčeho lepšího?,,

Nějaké jiné situace, kdy by jsi chtěl mít schopnosti Hira?

Každý den se najde několik takových situací, kdy mám pocit, že by bylo nejlepší prostě zmizet a objevit se někde daleko od všech. Hirova schopnost je skutečně k nezaplacení.

A co třeba využít Hirových schopností v nějakých více intimnějších situacích? Víš co mám na mysli?

Hmmm to zní skutečně zajímavě. Kdybych byl s holkou v posteli a něco udělal špatně: ,,Sakra, má radši jinou pozici – no tak se vrátíme o kousek zpět!,, Tak to je docela drsná úvaha!

No, ale asi bys měl vynechat ty grimasy, které děláš pokaždé, když používáš svou schopnost.

To je pravda. Kdybychom byli v nejlepším a já se najednou začal tak příšerně šklebit. No, nevím jak by to dopadlo :-)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář